Uddannelse

Den udførende installatør skal være uddannet i at installere GIGA-LAN kabelsystem. Minimum en person fra det enkelte installationsfirma skal være uddannet. Uddannelse foretages af Lan-Com A/S. Uddannelsen skal foretages inden installationen påbegyndes og nødvendige dokumenter udfyldes.
 
Ligeledes kontaktes Lan-Com A/S inden installationen påbegyndes, således at Lan-Com A/S kan påføre installationen et projekt nr.
 
Installationen skal udføres i henhold til gennemgået kursusmateriale

 

Lan-Com udsteder to typer certifikater

• 20 års Produkt garanti
• 25 års produktgaranti samt 25 års systemgaranti
 
Lan-Coms certificeringer dækker følgende produktgrupper
• GIGA-LAN  Struktureret kabelsystem fra kategori 5E til 6A
• LAN-OPTIC  Fiberoptisk kabling OM1, OM2, OM3, OM4 samt OS2
• LAN-RACK  19” Racksystemer

Krav til installationen

For ovennævnte to certificeringer stilles følgende krav:
 
Bilag 1 + 2 skal være korrekt udfyldt.
 
Samtlige produkter, der indgår i installationen skal være GIGA-LAN, LAN-OPTIC eller LAN-RACK.
 
Installationen skal være udført i henhold til kursusmateriale.
 
Kobber test skal udføres med Fluke DTX-1800 eller DSX-5000 med nyeste software og kalibreret inden for de sidste 12 måneder. Ingen andre testinstrumenter anerkendes. Opsætningen skal naturligvis svare til den kategori, der er installeret og altid ISO/EN opsætning. Ingen * pass accepteres.
 
Testrapporterne fremsendes til Lan-Com A/S i elektronisk format for gennemgang.
 
Ønskes systemgaranti skal Patch kabler ligeledes være fabrikat GIGA-LAN.

 

Krav til Fiber kabling

Fiberinstallationen skal dæmpning og længde testes. Test foretages i begge retninger.
Multimode test foretages ved 850 NM og Singlemode foretages ved 1310 NM.
 
Antal konnekteringer og splidsninger for hver test skal oplyses.

 

Ret til inspektion

Lan-Com A/S forbeholder sit ret til at inspicere den enkelte installation,
foretage kontroltest og inspicere om andre forhold er tilstrækkelige.

 

Dokumentation fremsendes til:

Lan-Com A/S
Hassellunden 7
2765 Smørum

 

Økonomi

Det er gratis at få udstedt et certifikat.
Men uddannelse koster 2.500 kr. for den første person
og 1.000 kr. for de følgende personer.


Stort udvalg af produkter

Lan-Com A/S ligger til enhver tid inde med mere end 1000 forskellige produkter til netværks kabling. Alle produkter er nøje udvalgte, højeste kvalitet og tilpasset det danske installationsmarked

Projektgennemgang

Lan-Com A/S tilbyder projektgennemgang med udbud og specifikationer fra de rådgivende ingeniører. Vi finder produkter og tilbyder det så alt overholder det som den rådgivende ingeniør har foreskrevet. Ingen dårlige overraskelser når ordren er i hus og skal leveres.

Viden og service

Lan-Com A/S har beskæftiget sig med netværkskabling i mere end 26 år. Det har givet os en kæmpe viden inden for dette felt. Vi har selv designet de fleste af vores produkter, som vi sælger – derfor kender vi vores produkter ned til mindste detalje. Du kan altid ringe til os og få svar på dine spørgsmål

Stabilitet

Lan-Com A/S har eksisteret i mere end 26 år. Vi har aldrig haft røde tal på bundlinjen. Det er din sikkerhed for at du også kan få Lan-Com`s produkter i morgen.

Lindpro valgte GIGA-LAN Kabelsystem til eget HQ

Da Lindpro A/S skulle udføre datakabling for deres moderselskab MT Højgaards nye hovedkontor stod det naturlige valg på Lan-Com`s kabelsystem GIGA-LAN.

”State of art” kategori 6A installation, der kan håndtere op til 10 Gbps

Læs mere

Seneste artikler

LAN-COM A/S søger ny kollega

Job: Salg/ marketing supporter /koordinator med bred faglig erfaring

Læs mere

Pas på… Der bliver snydt på Vægtskålen

Lan-Com A/S har nu i over 25 år solgt kabelsystemer. I alle 25 år har de fleste udbydere og producenter været...

Læs mere

Efterårskampagne - SFP moduler

SFP moduler til halv pris! Oven på en kold sommer trænger vi alle til noget at varme os på. Derfor har vi i...

Læs mere

Lan-Com introducerer ny fusions splidser fra Grant Wave

Grant Wave har udviklet en ny ”state of Art” fiberoptisk fusions splidse maskine til professionelt brug GTW-FS8608

Læs mere